Lubię wypić

Czym jest alkohol, jak działa, jakie są skutki nadużywania

Leki na alkoholizm

Leki na alkoholizm

| 1 Comment

Jako, że lubię wypić co sugeruje tytuł mojej domeny, wciąż analizuję czy moje picie to przypadkiem nie alkoholizm. Czytam wpisy terapeutów, lekarzy, psychologów i trafiam na ciekawe sądy. Jednym z tematów który elektryzuje świat odwykowy są leki na alkoholizm. Terapeuci wciąż jak mantrę powtarzają nie ma leków na alkoholizm. Lekarze znów tłumaczą, że alkoholizm trzeba leczyć również farmakologicznie. Największe i najbardziej znane organizacje zajmujące się problemem uzależnień, z USA i UK są zgodne. Zalecają włączenie leczenia farmakologicznego osobom uzależnionym od alkoholu. Tymczasem na naszym polskim podwórku trudno jest zebrać wiarygodne informacje na temat takiej terapii.

Na pewno liderem w dziedzinie farmakologicznego leczenia alkoholizmu w Polsce jest Klinika Medox: https://medox.org.pl/leczenie-farmakologiczne/ na ich stronie już od ponad 10 lat znajdują się dość szczegółowe informacje na ten temat. Gdy zamieszczali je w 2008 roku byli traktowani jak odszczepieńcy. Obecnie nawet skostniała PARPA w programie szkolenia specjalistów terapii uzależnień umieszcza informacje na temat leczenia farmakologicznego uzależnień. Jak to mówią niełatwo być prorokiem we własnym kraju. Jak się okazuje od 2008 roku niewiele się zmieniło. Doszedł nowy lek Nalmefen, który firma farmaceutyczna promuje w ciekawy sposób.

Znany od kilkudziesięciu lat Disulfiram chyba nie wymaga nowych informacji, poza tym, że prawdopodobnie odkryto mechanizm którym hamuje on głód alkoholowy. Naltrexon zapobiegający nawrotom też jest już dobrze poznany. Akamprozat, który redukuje łaknienie na alkohol niestety cechuje się niską skutecznością. Natomiast Nalmefen, firma zarejestrowała do redukcji ilości spożywanego alkoholu przez osoby uzależnione, które nie są zdecydowane na pełną abstynencję. I to by było z grubsza o lekach na alkoholizm. Niestety szersza wiedzą podzielić się z Wami mogą już tylko eksperci. Piszcie dzwońcie do Medoxu, z doświadczenia wiem, ze odpowiadają.

Ktoś zarzuci, ze nie wspomniałem o antydepresantach, benzodiazepinach(samo zło) i Baklofenie? Otóz nie s to leki na alkoholizm, albo nie działają albo szkodzą. Więc nie radzę próbować tych terapii.

One Comment

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.