Lubię wypić

Czym jest alkohol, jak działa, jakie są skutki nadużywania

Wątroba i alkohol

Wątroba przetwarza około 90-98% alkoholu, reszta (2-10%) jest wydalana z moczem, kałem, mlekiem, potem i wydychanym powietrzem, w postaci dwutlenku węgla i wody. W toku badań klinicznych dowiedziono, ze osoby pochodzące z rodzin, w których spożycie alkoholu od wieków było duże, których bliscy mają dużą tolerancję na alkohol, moga szybciej rozkładać etanol, w metabolizmie u nich biorą udział również inne narządy niż wątroba. U tych osób dehydrogenaza alkoholowa odpowiedzialna za rozkład alkoholu etylowego znajduje się również np. w skórze.
Należy jednak pamiętać, że wątroba może metabolizować średnio ilość równą 7 gramów alkoholu na godzinę. Oznacza to, że w międzyczasie reszta alkoholu jest wolna, aby kontynuować podróż w krwiobiegu, niszcząc wszystkie komórki, tkanki i narządy, z którą wchodzą w kontakt. Statystyczny człowiek „spala” ok. 0,4 promila na godzinę, jednak są to dane uśrednione i metabolizm ten cechują spore różnice osobnicze. Trzeba tu wspomnieć, ze osoby uzależnione od alkoholu mają z reguły przyśpieszony „proces trzeźwienia”. Sytuacja zmienia się gdy dochodzi do alkoholowego uszkodzenia wątroby, które może przyjąć postać:

  1. ostrego toksycznego uszkodzenia wątroby
  2. zapalenia alkoholowego wątroby
  3. w przypadku picia przewlekłego dochodzi w pierwszym rzędzie do stłuszczenia wątroby,które jest jeszcze stadium odwracalnym
  4. następnie umierania hepatocytów i tworzenia się blizn, czyli marskości wątroby

Wątroba to narząd o zdumiewającej zdolności do regeneracji, do prawidłowego funkcjonowania wystarcza podobno 20% zdrowego miąższu, jednak przekroczenie tej granicy jest śmiertelne. Jako uwagę koniecznie podajemy ostrzeżenie, że alkoholikom przeszczepia się wątrobę tylko w przypadku dobrze udokumentowanej co najmniej kilkumiesięcznej abstynencji. Ciężkie uszkodzenie miąższu tego narządu, z dekompensowana marskość objawia się: zaburzenia metabolicznymi, nagromadzeniem toksycznych metabolitów, np. mocznika, bilirubiny objawiającej się żółtaczką. Obserwujemy narastanie wodobrzusza, żylaków przełyku często z objawami krwawienia z przewodu pokarmowego, fusowate wymioty, zaburzenia świadomości, śpiączka, inne zaburzenia pracy mózgu i w końcu śmierć. Niektóre leki mogą nasilać toksyczne działanie alkoholu na wątrobę. Popularna sytuacją jest zażywanie preparatów zawierających paracetamol w związku z objawami „kaca”, bólem głowy, to poważne, śmiertelne zagrożenie, zespół paracetamolowo – alkoholowy prowadzi zawsze do uszkodzenia opisywanego narządu.

Odtrucie alkoholowe w Warszawie i okolicy oferuje kilka Szpitali publicznych:

  • WSNCH „Drewnica”
  • MCP „Tworki”
  • IPiN
  • Szpital Nowowiejski
  • Szpital Praski,
  • Szpital Bródnowski
  • Szpital Bielański
  • Szpital Wolski
  • Oddział detoksykacyjny w budynku Izby wytrzeźwień

Oraz prywatna Klinika leczenia uzależnień Medox

Procedury leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych polegają między innymi na podawaniu leków działających „osłonowo” na przewód pokarmowy i wątrobę, najczęściej stosuje się: polprazol, Hepatil, Essentiale forte, Hepa-Merz. Preparaty te nie wyleczą narządu, jednak mogą przyśpieszyć jego regenerację i zdrowienie. Podstawową metodą terapii jest bezwzględne odstawienie alkoholu i stosowanie diety wątrobowej.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.