Lubię wypić

Czym jest alkohol, jak działa, jakie są skutki nadużywania

Leczenie zespołu Otella

| 1 Comment

Syndrom Otella jest przypadłością alkoholików i jej leczenie nie jest prostą sprawą. Temat jest dosyć subtelny, ponieważ chorobliwa zazdrość nie jest niczym, o czym chcielibyśmy dyskutować w otwartym gronie.

Pochodzenie

Sama nazwa pochodzi od tragedii pióra Williama Szekspira „Otello”. Gdzie tytułowy bohater żeni się z córką weneckiego senatora. Choć żona jest mu wierna, za sprawą intryg Otello zaczyna ją podejrzewać o cudzołóstwo i wpędza się w obsesyjną zazdrość.

Choroba

Zespół Otella jest psychozą należącą do psychoz urojeniowych. W normalnej formie występuje w stanie upojenia alkoholowego lub po prostu u alkoholików. Objawami w tej przypadłości są urojenia niewierności małżeńskiej, mogą kojarzyć się nam z zachowaniem występującym w zwykłej zazdrości, ale to nie jest to. Tutaj jednak skala podejrzeń jest znacznie bardziej rozbudowana, a krąg osób uznawanych za potencjalnych kochanków jest znacznie szerszy. Dowody zdrady są niewystarczające bądź wręcz absurdalnie śmieszne.

Jak zachowuje się osoba z takim syndromem?

Często zamienia życie małżonka lub partnera w koszmar. Ciągłe podejrzenia o zdradę mimo jej niepopełnienia nie prowadzą do niczego pozytywnego. Brutalne zmuszanie nas do tego, żebyśmy się przyznali do zdrady, aby dostać rozgrzeszenie i móc dalej spokojnie wieść życie – do niczego nie prowadzi. Jest tylko gorzej. Osoba z syndromem Otella po takim „przyznaniu się” jest jeszcze bardziej pobudzona do działania. Widzi jeszcze więcej zdrad i sprawia bliskim ogromną porcję cierpienia.

Leczenie

Nad wyzdrowieniem pacjenta czuwa odpowiednio do tego przygotowany psychiatra. Jednym z tych co się zna na tym syndromie jest psychiatra Tomasz Woźniak. Zespół Otella należy do przewlekłych psychoz – nie ustępuje łatwo, nieleczony. Stosowane są leczniczo leki przeciwpsychotyczne, w większości wypadków ich skuteczność nie jest zadowalająca.

One Comment

  1. Mój partner był bardzo zazdrosny, śledził mnie, sprawdzał bieliznę, komórkę. Gdy doszło do rękoczynów postawiłam warunek, albo idzie do psychiatry albo musi odejść. Poszliśmy razem, doktor rozpoznał Zespół Otella, nakaz zaprzestanie picia alkoholu, przyjmowanie leków i terapię w poradni odwykowej. Partner wytrzymał dwa miesiące, brał leki, nie pił, zrobił się spokojniejszy. Ale nadal zarzucał i zdrady. Gdy wrócił do picia nie czekałam. Zostawiłam go. Ułożyłam sobie życie a on miał nową partnerkę. Z tego co wiem następnej tez zarzuca zdrady. Więc dziewczyny nie bierzcie tego do siebie. Chory na Zespół Otella ma urojenia, bez znaczenia czy robicie wszystko dobrze i jesteście wierne.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.