Kiedy dana osoba bierze napój, alkohol wchłania się szybko, bez trawienia, w żołądku (20%), ale większość (80%) w pierwszej części jelita i tam przenika bezpośrednio do krwiobiegu.
Szybkość wchłaniania zależy od kilku czynników: zwiększa się jeśli żołądek jest pusty, jeśli się pije napoje gazowane, jeśli są wysokoprocentowe, ale jest wolniejsze, jeśli żołądek jest pełny oraz po spożyciu żywności o wysokiej zawartości tłuszczu.
Alkohol transportowany we krwi może dotrzeć do wszystkich narządów naszego ciała, w różnym czasie: po 10-15 minut dociera do wątroby, mózgu, serca i nerek, po około godzinie do mięśni i tkanki tłuszczowej, gdzie ma tendencję do koncentracji.
Za metabolizm alkoholu odpowiada głównie wątroba. Jest on w organizmie spalany do prostych związków: wody H2Oi dwutlenku węgla CO2. Za ten proces odpowiada wyspecjalizowany enzym dehydrogenaza alkoholowa. W między czasie w naszym stroju powstaje toksyna, aldehyd octowy, który następnie jest spalany do kwasu octowego, który cechuje się zdecydowanie mniejszą szkodliwością. Proces ten jest hamowany przez Disulfiram czyli popularny Esperal. Wykorzystuje się to od lat 40-tych XX wieku do leczenia alkoholizmu kontrowersyjną metodą awersyjną. W wyniku badań nad populacją ludzi o dużej tolerancji na alkohol dowiedziono, ze w niektórych rodzinach, w których przez pokolenia spożycie etanolu było większe niż w porównywalnej populacji, doszło do zmian genetycznych. Enzym dehydrogenaza alkoholowa występuje u tych ludzi nie tylko w wątrobie. Jest obecny w innych układach, np. w mięśniach, tkance tłuszczowej, i tam też dochodzi do metabolizmu alkoholu etylowego. Wyjaśnia to fakt, iż pacjenci ci dużo szybciej eliminują etanol z ustroju.
Oferta detoks alkoholowy Warszawa to propozycja profesjonalistów. Procedury detoksykacyjne dostosowane są do indywidualnych pacjentów. Uwzględniają one zaburzenia metaboliczne poszczególnych chorych. Tam nie leczy się alkoholizmu tylko pojedynczych ludzi. Ważnym jest aby w trakcie leczenia detoksykacyjnego wykonać wszystkie wskazane badania laboratoryjne, które umożliwią dokładne celowane terapie. Na metabolizm C2H5OH ma wpływ wiele substancji oraz funkcjonowanie wielu układów ludzkiego ciała. Aby podejmować się tzw. „detoksu alkoholowego” należy mieć szeroka wiedzę o: fizjologii, biochemii naszego ciała, dodatkowo popartą klinicznym doświadczeniem internistycznym i psychiatrycznym.