Lubię wypić

Czym jest alkohol, jak działa, jakie są skutki nadużywania

Alkohol

| 0 comments

Alkohol – będąc substancją toksyczną dla organizmu, musi być metabolizowany w celu zmniejszenia szkodliwości. Metabolizm polega na całkowitym utlenieniu 90% -98% alkoholu wchłanianego. Utlenianie odbywa się głównie w wątrobie z transformacją alkoholu na aldehyd octowy przez enzym dehydrogenazy alkoholowej (ADH). Alkohol jest metabolizowany także przez inne enzymy wątrobowe, system katalizy zlokalizowany w peroksysomach, oksydazy mikrosomowe (MEOS), odpowiedzialne za metabolizm niektórych leków.

Ważne jest, że etanol jest traktowany przez organizm jako toksyna, zawsze ma pierwszeństwo w spalaniu przed innymi pokarmami i składnikami diety.  Przez to pijąc alkohol regularnie i prawidłowo się odżywiając zwiększamy masę ciała, dochodzi do odkładania w organizmie tłuszczu.  Z wiadomych względów najbardziej narażonym na działanie etanolu narządem jest wątroba, przez co ulega ona uszkodzeniu.  Może dojść do zapalenia wątroby, stłuszczenia wątroby i w konsekwencji do marskości wątroby. Dlatego trzeba leczenie alkoholizmu podjąć jak najszybciej. Zanim dojdzie do poważnych powikłań lub śmierci. Pewnie każdy z czytających wie, ze powodem pogorszenia stanu zdrowia ludzi zgłaszających sie do szpitalnych Izb Przyjęć jest w 70% alkohol etylowy.

Jeżeli zauważyłeś, że pijesz więcej niż zamierzasz, otoczenie, rodzina zwraca Ci uwagę, iż „za dużo pijesz”, z powodu spożycia alkoholu masz problemy w pracy, zdarza Ci się nie wywiązać z obowiązków, oznacza to podejrzenie alkoholizmu. Spróbuj dokonać diagnozy u profesjonalisty. Rozpoznawaniem zaburzeń psychicznych zajmuje się psychiatra. Zawsze i to bez skierowania możesz zgłosić się do:

  • Poradni Zdrowia Psychicznego lub
  • Poradni Leczenia Uzależnień

Porozmawiać z psychologiem lub specjalistą psychoterapii uzależnień, otrzymasz fachowe porady, dowiesz się czy jesteś alkoholikiem i ew. jak to leczyć. A współczesne metody leczenia są coraz bardziej skuteczne. Nie odkładaj problemu pod dywan, nie wstydź się, lepiej działać wcześniej niż pojawią się powikłania, szkody wynikłe z nałogu:

  1. zdrowotne: depresja, zaburzenia snu, lęk, uszkodzenie wątroby, zapalenie trzustki, polineuropatia, padaczka, otępienie, w końcu śmierć
  2. emocjonalne: utrata więzi z bliskimi, zawężenie działań do zorganizowania picia alkoholu, utrata zainteresowań, pustka emocjonalna
  3. socjalne i społeczne: utrata pracy, rodziny, obniżenie statusu społecznego

Leczenie np w klinice Medox.org.pl można podjąć na każdym etapie zależności, nigdy dopóki żyjesz nie jest za późno, zobacz jak widziano wpływ alkoholu na życie kilka wieków temu i jest to dalej aktualne.

Przebieg alkoholizmu

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.