Lubię wypić

Czym jest alkohol, jak działa, jakie są skutki nadużywania

Jak działa alkohol?

| 0 comments

Połknięty alkohol pokonuje tę samą drogę, co inne połknięte płyny. Poprzez przełyk trafia on do żołądka i jelita cienkiego, gdzie jest wchłaniany do krwi, która rozprowadza go po całym organizmie. Dlatego alkohol ma wpływ na każdą z ludzkich tkanek. Wchłanianie alkoholu do krwi jest nieco mniejsze, gdy w żołądku znajduje się pokarm, dlatego powszechnie odradza się picie na pusty żołądek. Dotarcie do krwiobiegu zajmuje alkoholowi zaledwie kilka minut. Utrzymuje się w nim nawet do kilkudziesięciu godzin. Najbardziej podatnym na działanie alkoholu jest mózg.

Pozbywamy się alkoholu z organizmu trzema drogami, poprzez wydalanie, odparowanie i metabolizm. Sprawna i zdrowa wątroba może wydalić nawet ok. 90% alkoholu, ale tylko 2% to alkohol w czystej, niezmienionej postaci. Aby rozłożyć cząsteczkę etanolu, potrzebna jest energia, co powoduje spadek poziomu cukru we krwi. Ten z kolei może prowadzić do zawrotów głowy i drżenia rąk. Spadek stężenia cukru sprawia, że wzrasta ciśnienie krwi. Etanol rozkładany jest do aldehydu octowego, który jest znacznie bardziej niebezpieczny, niż sam etanol i to właśnie aldehyd niszczy wątrobę. Nerki eliminują ok. 5% alkoholu zawartego w moczu. Narządy te do filtrowania etanolu potrzebują dużej ilości wody. Dlatego też po spożyciu alkoholu odczuwamy wyraźne pragnienie, a dnia następnego nas „suszy”. Związane jest to również z tym, że picie napojów wyskokowych zwiększa ilość wydalanego przez nas moczu. Ok. 5% alkoholu wydychamy wraz z powietrzem.

Aldehyd octowy jest niebezpieczny nie tylko dla wątroby, ale i dla mózgu. To on odpowiedzialny jest również za negatywne skutki picia, takie jak nudności, bóle głowy i wymioty. Trafiając do neuroprzekaźników i mając wpływ na inne komórki mózgu, sprawia że człowiek ma problemy z koordynacją ruchów, z pamięcią, ostrością widzenia oraz poprawnym wypowiedzeniem się.

Długotrwałe nadużywanie alkoholu prowadzi do niebezpiecznego uzależnienia, które wymaga profesjonalnego leczenia. Dlatego, gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby alkoholowej, nie ma co zwlekać, tylko poszukać pomocy u specjalisty, zanim będzie za późno.

Alkohole to niebezpieczne związki chemiczne, jeśli występują w wysokich stężeniach. Sprawdź jak się przed nimi bronić i przeczytaj artykuły na ratownik.wortale.net

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.